2011. március 29., kedd

ÁPRILIS 2. – ANDERSEN SZÜLETÉSNAPJA – A MESEÍRÁS NAPJA – A GYERMEKKÖNYVEK NEMZETKÖZI NAPJA

1967 óta tartják világszerte a GYERMEKKÖNYVEK NEMZETKÖZI NAPJÁT Hans Christian Andersen dán meseíró születésnapján. A Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY) által szervezett ünnep célja, hogy a gyermekekkel megszerettessék az olvasást, a könyveket. Minden évben más-más ország vállalja az eseménysorozat szponzorálását, nevezetesen az adott ország megfogalmazza a nap jelmondatát, felkér egy neves írót, hogy ez alkalomból küldjön üzenetet a világ gyermekeinek, s egy képzőművészt, hogy tervezzen plakátot. 2001-ben Magyarország szervezte a központi rendezvényeket. Idén Észtország lesz a "házigazda", megnézheted plakátjukat itt http://csodaceruza.hu/?p=2842
Ehhez kapcsolódva néhányan a mi könyvtárunkban is bemutatják kedvenc gyermekkönyveiket!
Vivi és Panni
 Mi azért szeretjük a RUMINI-t, mert...
1. Vicces
2. Izgalmas
3. Könnyen megérthető
4. Új szereplőkkel ismerkedünk meg
5. Kalandos
Ezt a könyvet mindenkinek ajánljuk, aki szereti a kalandokat! Ne ijedj meg azért, mert túl vastag, egyszerűen nem lehet letenni.
Olvasd el te is, és meglátod, nagyon jó lesz!

       Tokodi Vivi és Zsámboki Panni, 4. d

Lilla
 A Penny-s könyvek nagyon jók...

Penny egy lány, aki nagyon szereti az állatokat. A Penny-s könyvek állatokról szólnak, állatbarátoknak ajánlom. Ennek a sorozatnak több kötete van, mindegyik mozgalmas és általában izgalmas, néha nagyon megható a vége. Annyira tetszik nekem, hogy néha le sem bírom rakni. Szerintem 9 évesek már olvashatják, ajánlom, hogy te is olvasd el!
                                       Blaszák Lilla, 4.d

Nagy Máté, 4.b

Máté a réges-régi sorozat, a Delfin könyvek lelkes olvasója. Jelenleg a Bob kapitányt olvassa, aminek a borítóját maga is elkészítette.

2011. március 23., szerda

Március 23. a magyar-lengyel barátság napja

Lengyel, magyar – két jó barát a kezdősora annak a rímbe szedett közmondásnak, amelyet Lengyelországban és Magyarországon csaknem mindenki ismer, és amely a két nép történelmi barátságát példázza. Lengyelül: „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.”
Forrás: erepublik.com
Nekünk mi jut eszünkbe elsősorban? A lengyel mesék és rajzfilmek. Ki ne ismerné Lolkát és Bolkát? Bővebben: http://hu.wikipedia.org/wiki/Lolka_%C3%A9s_Bolka 
Vagy Fülesmackót, akiről olvashattok is: 


2011. március 10., csütörtök

Március 15 - nemzeti ünnepünk


Ezen a napon minden magyar ember kokárdát tűz a ruhájára, az épületekre kitűzik a nemzeti színű zászlót.
Nemzeti lobogónk színesi villannak fel különleges formában az Erdei Kulturális Központ kiállításán, ami a hónap végéig látható. A fényképek a nemzeti színeinket jelenítik meg furcsa összefüggésekben.

Egy kép a kiállításról (Forrás: KTV)

2011. március 3., csütörtök

Versmondók a könyvtárban

Elmúlt héten az első és második osztályosok, ezen a héten a harmadikosok és negyedikesek szavalták el verseiket a versmondók iskolai versenyén. Ezt az iskolai fordulót a könyvtárban rendeztük meg.  
Az alábbi kép a továbbjutó harmadikosok csoportját mutatja be. Gratulálunk és sok sikert kívánunk a városi fordulóhoz!


Városi fordulóba továbbjutott harmadikosok     








A kedves zsűritagok

2011. március 1., kedd

Március - böjtmás hava



Március (Ősi magyar nevén, Kikelet hava) az év harmadik, 31 napos hónapja a Gergely-naptárban. Március nevét Marsról, a háború római istenéről kapta. Az ókori Rómában szerencsét hozónak tartották, ha a háborút ez idő tájt indítják. A 18. századi nyelvújítók szerint a március: olvanos. A népi kalendárium Böjt máshavának  vagy másképpen Böjtmás havának nevezi. (Forrás: Wikipédia)



 Balogh József: Tavasz

Fészket rak a jó idő,
gólyanép is haza jő.

Itt totyog a patakpart,
a sok vadlúd vele tart.

A Nap szeme ide lát,
kedvet nyílik a világ.

Hóvirágom tavaszol,
szívem zenét zakatol.

A park csupa szerelem,
benne magam keresem.